Pages Menu
Categories Menu

Cascada Miss sau Cascada Laia Mare

Posted in Obiective naturale in Stâna de Vale, Obiective turistice naturale |

Cascada Miss sau Cascada Laia Mare

Aflată într-un cadru natural de poveste, pe un afluent de dreapta al Văii Iadului, stă ascunsă printre vegetația bogată, Cascada Miss sau Cascada Hotvole, iar mai nou este cunoscută și sub numele de Cascada Laia Mare

Obțineți indicații de orientareExportare ca şi KML pentru Google Earth/Google MapsDeschiderea hărţii independente/standalone pe ecran completCreare imagine cod QR pentru harta independentă/standalone pentru ecran complet
Cascada Miss

încărcare hartă - vă rugăm aşteptaţi...

Cascada Miss 46.721329, 22.603211 Cascada MissGPS: 46.72204, 22.60302Povestea locului... (Direcţii)

Pentru a ajunge la Cascada Miss, de la drumul principal trebuie sa traversam Iadul pe pietre sau prin apă şi pe o potecă turistică marcată începe urcarea prin pădure până ajungem la destinație, Cascada Miss.
Peisajul până la cascada este deosebit de spectaculos, iar cu fiecare pas făcut, vuietul apei se auzea tot mai tare
Ajunși la cascadă, o cădere de apă de la aproximativ 25 m înâlțime, în două trepte majore şi nişte stânci colţuroase ne încântă ochii și ne bucură priveliștea cu un peisaj spectaculos
La un momendat soarele aprinde curcubeie în norul de pulbere ce se ridica, împrastiind în aer o racoare dulce.

Recomandarea noastră este să vizitați cascada în sezonul ploios atunci debitul este mai mare și când sunt nori pe cer, pentru a surprinde niște cadre spectaculoase.

Accesibil din traseul: tr Circuitul “Săritoarea Ieduţului” Harta turistica Activități în Bihor

Ne mai rămâne datoria de a respecta aceste meleaguri la orice pas, să le păstrăm curate și intacte pentru generațiile care vin și pentru noi cei de acum pentru că în Natură „Turistul vine să-și bucure ochii; gânditorul găsește o carte imensă unde fiecare stânca este o scrisoare, unde fiecare lac este o frază, unde fiecare sat este un accent și de unde iese un fum de amintiri de mii de ani vechime”. (VictorHugo)